Inkubacja Innowacji Społecznej
Celem niniejszej Innowacji Społecznej było stworzenie modelu nauczania oraz nakreślenie procesu przyswojenia języka obcego w oparciu o zaktywizowane sieci neuronalne.
Aktywizacja sieci neuronalnych efektywnie wpływa na rozwój naszych językowych umiejętności, zwłaszcza jeśli nasz potencjał zostanie wzmocniony odpowiednią porcją ćwiczeń dedykowanych preferowanemu przez nas rodzajowi inteligencji (wg teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera). Model ten został oparty na konektywnym podejściu do nauczania i uczenia się, czyli łączeniu się z dotychczasowymi zasobami informacji, gromadzeniu i odnajdowaniu wiedzy, krytycznemu myśleniu oraz spostrzeganiu związków przyczynowo-skutkowych między obszarami czy ideami.
Grupę docelową Innowacji stanowią nauczyciele języka obcego, edukatorzy, korepetytorzy, tutorzy, trenerzy językowi i metodycy prowadzący kursy językowe z dorosłymi słuchaczami, którzy dzięki zastosowanemu w praktyce modelowi będą mogli:
- skutecznie pracować nad własnymi możliwościami językowymi,
- optymalizować ścieżkę rozwoju umiejętności komunikacyjnych w języku obcym,
- osiągać pożądany stan koncentracji nad zadaniem przy optymalnym wykorzystaniu dominującego rodzaju inteligencji.
Produktem finalnym Innowacji jest PODRĘCZNIK METODYCZNY dla nauczycieli języka obcego i edukatorów wspierający efektywny proces nauczania oraz uczenia się. Podręcznik zawiera:
- instruktaż (korzystania z podręcznika oraz opis procedury zastosowania modelu w praktyce „krok po kroku”),
- opis modelu nauczania wraz z jego korzyściami bazujący na założeniach neuroedukacji i neurolingwistyki (m.in. odpowiednie kalibrowanie słuchacza, tworzenie relacyjnego trójkąta pedagogicznego, czy w końcu ukierunkowana aktywizacja sieci neuronalnych),
- przykładowe testy inteligencji wielorakiej,
- scenariusze lekcji (poziomy A-B) oraz ćwiczeń praktycznych optymalizujących proces nauczania i uczenia się uzależnionych od dominującego w grupie rodzaju inteligencji.
Przykładowe plany lekcji zostały opracowane na potrzeby zajęć z języka angielskiego.
Nie daj się wykluczyć! – Szkolenia i płatne staże zawodowe
Jesteśmy w trakcie realizacji projektu pt. „Nie daj się wykluczyć”, którego głównym Organizatorem jest– CUSTOM MEDIA GROUP Agnieszka Kędzierska.
nr RPLD.09.01.01-IP.01-10-C019/16
Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa IX: Włączenie społeczne
Działanie IX.1.1: Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
CELEM PROJEKTU JEST ZWIĘKSZENIE AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ, ZAWODOWEJ I EDUKACYJNEJ SŁUŻĄCE ZDOBYCIU I UTRZYMANIU ZATRUDNIENIA OSÓB ZAGROŻONYCH UBÓSTWEM LUB WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM.
GRUPĘ DOCELOWĄ STANOWIĄ OSOBY:
zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które zamieszkują na obszarze woj. łódzkiego (w rozumieniu KC tj. osoby których miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu), w tym:
- osoby bezrobotne, dla których zgodnie z ustawą z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy został określony III profil pomocy,
- osoby bierne zawodowo,
- osoby/rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego,
- osoby korzystające z PO PŻ 2014-2020,
- osoby niepełnosprawne (znaczny, umiarkowany stopień niepełnosprawności, niepełnosprawności sprzężone, intelektualne oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi) – min. 70% UP.
RODZAJ WSPARCIA
- Diagnoza potencjału z opracowaniem IPD
- Grupowe wsparcie psychologiczne
- Warsztaty kompetencji społecznych i techniki poszukiwania pracy
- Szkolenia zawodowe
- Staże zawodowe
- Pośrednictwo pracy oraz stypendia
Uczestnicy projektu otrzymują kształcenie w specjalności:
KADRY I PŁACE
Specjalista ds. kadr i płac to osoba, która jest odpowiedzialna w firmie za naliczanie wynagrodzeń, świadczeń pracowniczych, składek ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy. Do najważniejszych obowiązków specjalisty ds. kadr i płac należy także administrowanie dokumentacją zasiłkową i naliczanie zasiłków, dokonywanie rozliczeń i sporządzanie deklaracji na potrzeby ZUS, GUS, US, sporządzanie zestawień, raportów i analiz z zakresu administracji płac.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Możliwości zatrudnienia na tym stanowisku stwarzają liczne firmy i instytucje o różnorodnym charakterze prowadzonej działalności.
Uchodźcy OBIEKTYWnie
Projekt pt. „Uchodźcy OBIEKTYWnie” został zrealizowany przez Lingua Consulting Sp. z o.o. w Łodzi w ramach programu Erasmus+ kluczowej akcji Mobilność edukacyjna, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Uczestnikami projektu była międzynarodowa grupa młodzieży w wieku 17-25 lata z Polski, Słowacji, Turcji, Włoch, Hiszpanii, Macedonii i Portugalii. To społecznicy, amatorzy, ale z pomysłem i zmysłem przedsiębiorczości, którzy pragnęli nakręcić film dokumentalny w obozach migrantów, ukazujący życie uchodźców. Młodzież, bazując na własnych przeżyciach, historiach kolegów, przyjaciół oraz ich znajomych, którzy zmuszeni byli sytuacją ekonomiczno-społeczną musiała uciekać w pośpiechu ze swojej ojczyzny pragnęła uświadomić innych, co dzieje się w Europie oraz wskazać możliwe rozwiązania i gesty pomocy. Młodzi KREATORzy marzyli o spotkaniu na tle wielonarodowym w jednym miejscu, z którego będą mogli poprowadzić skuteczny dialog wielonarodowy pod okiem profesjonalistów, którzy wesprą ich w tych działaniach.
Młodzi ludzie na podstawie oficjalnej zgody wstępu do obozu uchodźców w swoich krajach nakręcili materiał filmowy o życiu uchodźców, jednocześnie ukazując poruszające historie życia, ich emocje, jakość egzystencji, dalszy los na obczyźnie, sytuację społeczną i ekonomiczną, czy też możliwości uzyskania pomocy w danym kraju, jej organizację, czy nawet ilustrując obiektywne zmiany osobowościowe człowieka po tak drastycznej rewolucji życiowej. Młodzież spotkała się w Polsce i wykorzystując przygotowany uprzednio materiał zmontowała film z oprawą muzyczną i graficzną oraz napisami w wersji anglojęzycznej.
Pomysł miał wymiar społeczny, dzięki czemu wzrośnie świadomość Europejczyka zainteresowanego losami swojego kontynentu i chcącego zmieniać świat na lepsze.
Dzięki projektowi zrealizowano następujące cele:
- ukazano różnorodne historie i przeżycia migrantów przez pryzmat obiektywu kamery w postaci filmu dokumentalnego, odpowiadającego na apel młodzieży z kilku krajów UE
- uwrażliwienie społeczne, prowadzenie otwartego dialogu międzykulturowego.
- budowanie solidarności europejskiej
- prowadzenie międzynarodowego dyskursu, otwartego nieograniczonego religią, wyznaniem czy rasą
- kształtowanie postaw tolerancji, szacunku wobec drugiego człowieka
- naświetlenie problemu uchodźstwa szerokiej grupie odbiorców (oddźwięk międzynarodowy) poprzez dotarcie do osób niepełnosprawnych (głusi – film prezentowany z napisami)
- integracja europejska
- pogłębianie wiedzy i umiejętności językowych
- dotarcie do grup wykluczonych (film dokumentalny stworzony przez uczestników projektu został również przygotowany i udostępniony z napisami, co spowodowało dotarcie z przesłaniem do osób głuchych).
Rezultatem przewodnim projektu był film dokumentalny oparty na autentycznym życiu człowieka na uchodźstwie, zmontowany przez młodzież w profesjonalnym studio montażowym pod opieką wykładowcy warsztatowego – profesjonalisty z zakresu montażu filmów.
Dokument został szeroko rozpowszechniony wśród uczestników oraz organizacji partnerskich poprzez kanał You Tube oraz media społecznościowe, co przyczyniło się do wpływu projektu na arenie międzynarodowej propagując potrzebę dialogu międzykulturowego i budowania spójnej, zrównoważonej Europy. Ten sposób upowszechniania rezultatów niesie korzyść długofalową. Ponadto wypracowane wartości i rozwiązane problemy będą mieć długotrwały wpływ na uczestników, ponieważ zakorzenione w młodzieńczej świadomości wartości będą stanowiły instrument zmiany osobowej.
Mobilny Teatr Lalek
Projekt pt. „Mobilny Teatr Lalek” został zrealizowany przez Lingua Consulting sp. z o.o. w Łodzi w ramach programu Erasmus+ akcji kluczowej Mobilność edukacyjna, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Uczestnikami projektu była grupa młodzieży w wieku 15-20 lat z Polski, Grecji i Włoch. Były to osoby uzdolnione aktorsko i artystycznie, dla których teatr stanowi drugie życie i nadaje mu sens, a zwłaszcza teatr lalek. Pomysł młodzieży „Teatru Lalek” wywodził się z o
brzędów kultowych i tradycji kultywowanych w krajach, z których pochodzą uczestnicy. Głównym jego podłożem są przekazywane z pokolenia na pokolenie treści religijne, w obecnych czasach – mamy do czynienia zarówno z repertuarem świeckim jak i religijnym. Dojrzała młodzież zdaje sobie sprawę, że teatr lalek odkrywa bogate możliwości dydaktyczne i wychowawcze, jest to bowiem rodzaj teatru, w którym głównym środkiem wyrazu jest lalka teatralna animowana i nierzadko emocjonalnie „kierowana” przez aktora-lalkarza. Wśród pomysłodawców projektu znaleźli się młodzi wizjonerzy, futuryści-moderniści, którzy podążają za wizją tworzenia dramatu lalkarskiego, mającego na celu ukazanie ludzkich dramatów za pomocą nieucieleśnionych marionetek czy kukiełek (uczestnicy własnoręcznie wykonują swoją lalkę do ulicznego performance w ramach niniejszego projektu), jednocześnie personifikując je i nadając im odpowiednie emocje.
Teatr przedmiotów, w którym młodzież – aktorzy – należący nierzadko do artystycznych/ aktorskich kółek zainteresowań bądź amatorskich lub profesjonalnych teatrów, nadał im funkcję postaci scenicznych – migrantów, stał się przyczynkiem i impulsem do nakreślania smutnych historii człowieka na uchodźstwie, osamotnionego i bezbronnego w obliczu poszukiwania nowej małej ojczyzny. Projekt miał wymiar społeczny a młodzież poprzez inscenizację dramatu lalkarskiego dotarła do dużego grona odbiorców, czyniąc performance mobilnym, poprzez organizację kilkudniowego taboru lalkarskiego (po województwie łódzkim) specjalnie dedykowanym „Puppet-Busem”, dzięki któremu o problemie ówczesnego świata, jakim są migracje międzynarodowe,mówili inni.
Za pomocą projektu zrealizowano następujące cele:
– pogłębianie wiedzy językowej i umiejętności sprawnej komunikacji w języku angielskim
– rozwijanie kultury uczenia się
– prowadzenie intensywnego dialogu międzynarodowego
– wzrost świadomości międzyreligijnej i międzykulturowej
– wzmocnienie takich wartości jak: solidarność, spójność europejska, poszanowanie wolności i praw odmiennego kulturowo człowieka
– popularyzacja idei integracji europejskiej
– naświetlanie problemu migracji i uchodźstwa poprzez dotarcie do szerokiej grupy odbiorców
W ramach projektu młodzież wystawiła przedstawienie, które zostało szeroko rozpowszechniane podczas 5-dniowego taboru lalkarskiego „Puppet-Busem” oraz podczas street show dedykowanego mieszkańcom miasta Łodzi (miejska przestrzeń publiczna) i miejscowości województwa łódzkiego.
Rezultaty miękkie projektu to: wzrost umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim, ukształtowanie bądź wzmocnienie postaw tolerancji, poszanowanie godności człowieka, uspołecznienie wewnętrzne i zewnętrzne (skierowane do obywateli), wzrost umiejętności prowadzenia otwartego dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego, przełamanie wewnętrznych barier podnoszących samoocenę, rozwinięcie zmysłu przedsiębiorczości i inicjatywy, wzmocnienie internacjonalnej spójności europejskiej.
Projekt oddziaływał na młodzież, kadrę i obserwatorów street show w kontekście krajowym i regionalnym, oraz na organizacje partnerskie w kontekście międzynarodowym. Film z warsztatów projektowych oraz sam występ młodzieży, jako przedstawienie już wkrótce zostanie umieszczony na kanale You Tube w ramach promocji, co przyczyni się do wpływu na arenie europejskiej propagując potrzebę dialogu międzykulturowego oraz uwrażliwienia młodzieży na losy innych ludzi. Ten sposób upowszechnienia z pewnością stanie się swoistą korzyścią długoterminową płynącą z realizacji projektu. Ponadto wypracowane wartości i rozwiązane potrzeby (zdiagnozowane przez młodzież będące przyczynkiem i inspiracją projektu) będą mieć długofalowy wpływ na uczestników, ponieważ osiągnięte rezultaty głównie nienamacalne, jedynie pozostające w świadomości człowieka, mogą wywrzeć długofalowy wpływ na funkcjonowanie młodej, rozwijającej się jednostki.
Miasto Moich Marzeń
Spółka Lingua Consulting zorganizowała konkurs dla uczniów SP 173 (kwartał 5) oraz SP 23 w Łodzi (kwartał 6) w ramach programu Łódź Metamorfoza.
Celem konkursu było włączenie do konsultacji społecznych procesu rewitalizacji Łodzi:
nauczycieli oraz rodziców dzieci ze szkół.
Cele szczegółowe:
*pobudzenie wyobraźni twórczej dzieci
*przygotowanie plakatów konkursowych Miasto moich marzeń
Zasady:
Prace były być przygotowane indywidualnie lub grupowo.
Technika prac: rysunek kredką, tuszem, węglem, malarstwo na papierze, collage (kolaż), witraż, wydzieranka.
- Za uczestnictwo w konkursie każdy uczestnik otrzymał dyplom a 3 najciekawsze prace zostały nagrodzone specjalnymi nagrodami (półkolonie, kurs języka angielskiego, kurs tańca).
- Nauczyciele za aktywny udział i zaangażowanie otrzymali bony o wartości 360 zł na szkolenie NOWOCZESNA SZKOŁA Z ERASMUS+